poniedziałek, 20 marca 2023

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Liczby PI

"Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi, jako że data "14 marca" zapisywana jest w USA jako "3,14". 

Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w MUZEUM NAUKI Exploratorium w San Francisco w jednym z pierwszych centrum nauki na świecie."Również w Polsce z roku na rok "DZIEŃ LICZBY PI" staje się coraz bardziej popularny. Obchody tego dnia oprócz popularyzowania matematyki jako naukowej dziedziny wiążą się tez z dwiema ważnymi rocznicami. 

W dniu 14 marca 1879 r. urodził się Albert Einstein i też w tym dniu są urodziny polskiego matematyka WACŁAWA SIERPIŃSKIEGO (14.03.1882r.) jednego z twórców polskiej szkoły matematycznej.
Członkowie Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki są również długoletnimi organizatorami MIĘDZYNARODOWEGO DNIA LICZBY PI w różnych szkołach w Polsce. 

Tak więc w tym roku jak i w poprzednich latach nie zabrakło też wśród organizatorów "Święta Liczby PI" nauczycieli z Koła Pomorskiego SNM.
Natomiast w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Giżycku, w której uczy matematyki Ewa Ładna, uczniowie z okazji Dnia Liczby PI wyznaczali liczbę PI mierząc obwody i średnice różnych przedmiotów i kół, rysowali miasto z kolejnych cyfr rozwinięcia liczby PI, rozwiązywali matematyczny escape room z liczbą PI w tle oraz nie zabrakło słodkich babeczek i ciastek."Dwie uczennice Ewy Ładnej z klasy 8c Maja i Olga zostały laureatkami Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z matematyki. Dzięki temu dziewczynki są zwolnione z egzaminu ósmoklasisty z matematyki (mają wpisane 100%)."


Również w Technikum nr 2 w Bytowie obchodzono Dzień Liczby PI, który organizowała Renata Spierewka."Z okazji Dnia Liczby Pi zorganizowałam dyktando matematyczne dla klas I, II i IV. Wzięło udział w nim 9 klas. Pierwsze miejsce zajęła klasa IV PTE.

Wraz z wolontariuszami zorganizowaliśmy kiermasz, którego dochód został przekazany na Bytowski ZOL."


Niezależnie od powyższych czynności organizacyjnych uczniowie aktywnie udział wzięli w zorganizowanym przez Renatę Spierewka konkursie "Coś o liczbie PI" wykonując prace w trzech kategoriach przedstawione na poniższych zdjęciach.

"WYNIKI KONKURSU NA „COŚ O LICZBIE PI”


1 KATEGORIA – PRACE PLASTYCZNE

I miejsce – Adrian Migel – klasa III TSL

II miejsce – Paulina Miggel – klasa IV GTO

III miejsce – Zuzanna Jenta – klasa II TŻ

Wyróżnienie – Klaudia Riopka – klasa III TSL


2 KATEGORIA – „SMACZNA LICZBA PI”

I miejsce – Anna Liszewska – klasa IV GTO

II miejsce - Oliwia Czerlik – klasa IV GTO

III miejsce – Zuzanna Żmuda Trzebiatowska – klasa 4GTO

 

3 KATEGORIA – „PRACA TECHNICZNA”

I miejsce – Jakub Wylota – klasa IV GTO

II miejsce – Zuzanna Zwara – klasa III TSL

III miejsce - Wiktoria Stankowska – klasa IV GTO

Wyróżnienie – Paulina Kuik Sudzińska – klasa III TSL


"Chociaż "Dzień Matematyki" przypadł w tym roku we wtorek 14 marca, to już w poniedziałek odbył się w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumii konkurs matematyczny dla klas pierwszych. 

Zadaniem najmłodszych uczniów było wykonanie prostych działań matematycznych dostosowanych do ich wieku. Uczniowie z wielką uwagą i zaangażowaniem losowali, a następnie rozwiązywali wszystkie zadania. 

We wtorek również odbyły się konkursy matematyczne, osobno dla klas drugich i trzecich. Uczniowie klas II-III musieli się wykazać umiejętnością mnożenia i dzielenia, a także zmierzyć się z niełatwymi zadaniami z treścią oraz z zadaniami z geometrii. 

Rywalizacja przy rozwiązywaniu zadań dostarczyła dzieciom wielu emocji.Oprócz konkursów w czasie "Dni Matematyki" uczniowie mogli obejrzeć wywieszone w kilku miejscach w szkole piękne plakaty przygotowane przez uczniów klas starszych. Dodatkowo we wtorek klasy 8A i 6A rozwiązywały test „Zainwestuj w matematykę” przygotowany przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve. 
Natomiast klasy młodsze miały okazję włączyć się do kreatywnych zabaw sprawnościowych i logicznych wymagających użycia umiejętności matematycznych.Kolejny "Dzień Matematyki" wykazał, że matematyka towarzyszy nam na każdym kroku. Dziękujemy wszystkim nauczycielom za przygotowanie "Dni Matematyki", przede wszystkim p. Agnieszce Erdmann, p. Barbarze Spychalskiej i p. Paulinie Sidor."
Alina Bochra
Szczególne podziękowania należą się p. wicedyrektor Alinie Bochrze, która przewodniczyła KOMISJI KONKURSOWEJ.
W Szkole Podstawowej w Kosakowie podczas Tygodnia Matematyki odbywały się bardzo  ciekawe zajęcia, które organizowała nauczycielka matematyki Marzena Paradowska.

"Uczniowie klas czwartych i piątych mieli okazję odkryć wielką tajemnicę liczby PI."


"Uważnie słuchali, mierzyli, dzielili. Niespodziewanie okazało się, że jest też bardziej artystyczna forma przedstawienia naszej bohaterki." "Mieli możliwość wysłuchania odtworzenia jej na pianinie, wyśpiewania w formie piosenki i namalowania w postaci panoramy miasta, a na koniec odkodowania."
"To był niezwykle ciekawy dzień. Liczba pi nie jest już tajemnicą, no prawie... ;)"
Marzena Paradowska

"Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Tczewie poznali Liczbę Pi i mieli za zadanie ją narysować. 
Powstały piękne projekty "Miasto Pi na niebie". 
"Uczniowie młodszych klas kolorowali liczbę kwadratów, które odpowiadają kolejnym cyfrom liczby Pi."

Były też łamigłówki. Uczniowie "naprawiali" LICZBĘ PI pociętą na kawałki i musieli ją ułożyć, potem z tych samych kawałków należało ułożyć kwadrat, a następnie trójkąt równoramienny. 
W kolejnym projekcie uczniowie sprawdzali czy są podobni do liczby PI? Najpierw młodzież zaznaczała kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby PI w układzie spółrzędnych biegunowych, a następnie czytali pi-stwierdzenia w zaznaczali punkty w zależności od tego, jak bardzo zgadzali się z każdym stwierdzeniem. W rezultacie otrzymali 2 wykresy: Pi i ich wykresy.

Starsze klasy wykonały inny projekt na Dzień Liczby Pi – Miasto Pi na niebie w wersji okrągłej. 

Wysokości budynków również odpowiadały kolejnym cyfrom liczby Pi. 


Marta Czyrkiewicz
Dnia 14 marca 2023 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, w Szkole Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Straszynie, został zorganizowany szkolny konkurs “Poszukiwacze Liczby Pi”, którego organizatorem był Krzysztof Wasiewski"Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę, którą otrzymali na początku swojej przygody. Hasła do krzyżówki były odpowiedziami na zagadki. Łamigłówki można było odczytać skanując kody QR, ukryte na terenie szkoły.
Udział mógł wziąć każdy uczeń z klas IV-VIII.

Konkurs okazał się bardzo dobrą zabawą, a jednocześnie sprawdzeniem wiedzy z różnych dziedzin, w których zapisała się liczba Pi.


Udział wzięło:

103 uczniów z klas IV-VI

84 uczniów z klas VII - VIII"
Krzysztof WasiewskiAktywność uczniów  m.in. w GRACH I ZABAWACH MATEMATYCZNYCH w dniu Święta Liczby PI jest potwierdzeniem coraz większego zainteresowania matematyką i jej zastosowaniem w życiu codziennym.

Gratulujemy NAUCZYCIELOM PASJONATOM pomysłów matematycznych w ZABAWACH i GRACH w DNIU LICZBY PI, które oprócz popularyzacji matematyki przyniosły wiele radości uczestniczącym w nich UCZNIOM.

Należy podziękować NAUCZYCIELOM organizatorom Święta LICZBY Pi, którzy niezależnie od swoich obowiązków zawodowych nie szczędzili prywatnego czasu na zorganizowanie dla uczniów w szkole MIEDZYNARODOWEGO DNIA LICZBY Pi.


Ewo, Renato , Marzeno, Marto, Alino i Krzysztofie DZIEKUJEMY!!! 


Zarząd Kola Pomorskiego SNM: 
Janina Sikorska - przewodnicząca
Marzena Paradowska - zastępca przewodniczącej
Beata Wierzbicka - sekretarz
członkowie Zarządu Koła Pomorskiego:
Mirosława Sztandarska, Katarzyna Kiepiela, 
Marlena Glosa i Rafał Cybulski

Tekst: Janina Sikorska

Fotografie: 
Ewa Ładna, Renata Spierewka, Marzena Paradowska,
Marta Czyrkiewicz, Krzysztof Wasiewski