piątek, 12 listopada 2021

Drugi wykład online z cyklu - Pomorskich Wykładów z Matematyki - 19.11.2021

Koło Pomorskie Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki zaprasza nauczycieli matematyki i fizyki oraz ich uczniów i studentów na drugi wykład online "Reguła Pappusa Goldina" z cyklu Pomorskich Wykładów z matematyki, który odbędzie się 19.11.2021 o godzinie 18:00. Wykład przedstawi dr Bronisław Pabich znany popularyzator matematyki, pasjonat geometrii oraz popularny autor wielu książek i nauczyciel matematyki od 50 lat, nauczyciel akademicki, członek honorowy SNM i członek PTM.
Organizatorem wykładu online jest Koło Pomorskie SNM i Centrum Matematyki Politechniki Gdańskiej.

Należy też przypomnieć, że dr Bronisław Pabich był już prelegentem Konferencji organizowanych przez Koło Pomorskie SNM w Gdańsku, Gdyni i Malborku zawsze wywołując swoimi wykładami duże zainteresowanie. Został też zapamiętany jako matematyk utalentowany muzycznie po konferencji "Matematyka w Muzyce", która odbyła się na Politechnice Gdańskiej dnia 3.09.2016 roku.

Niezależnie od wyżej wymienionych konferencji dr Bronisław Pabich jest aktywnym wykładowcą na wielu konferencjach w różnych województwach naszego kraju.

Na uwagę zasługuje również fakt, że dr Bronisław Pabich w dniach 24-30 października 2021 roku prowadził zajęcia i wykłady w szkole zawodowej na terenie Grecji w dzielnicy Aten - Kordallos. Słuchaczami wykładów byli oprócz Greków też Włosi, Estończycy i Łotysze. Wyjazd dr Bronisława Pabicha do Aten wraz z grupą nauczycieli z Ostrowa Wielkopolskiego został zorganizowany przez Uniwersytet Patras w ramach projektu Erasmus STEMaP. Wykład dr Bronisława Pabicha w szkole ateńskiej "Viewing angle of a painting in a museum" i "Dragon fractals from a sheet of paper" na pewno będzie niezapomnianym wydarzeniem dla uczestników spotkania.Opis wykładu w dniu 19.11.2021:
"Pojęcie środka ciężkości figury płaskiej jest bardzo wygodnym narzędziem pozwalającym w prosty sposób wyznaczyć objętość i pole całkowite bryły, która powstaje w wyniku obrotu tej płaskiej figury wokół dowolnej prostej zawartej w płaszczyźnie tej figury płaskiej nie przecinającej jej brzegu.
Sposób ten odkrył w IV wieku n.e. grecki matematyk Pappus z Aleksandrii, a blisko 1200 lat później, bo w 1641 r. rozpowszechnił tę zasadę szwajcarski matematyk Paul Habakkuk Guldin w swojej książce „Centrobaryca”. Reguła Pappusa Guldina dział również w drugą stronę. Pozwala fizykowi odnaleźć środek skomplikowanej figury płaskiej, jeśli tylko znamy objętość bryły obrotowej powstałej z obrotu tej płaskiej figury wokół pewnej prostej."

Formularz zgłoszeniowy: LINK DO FORMULARZA

Zarząd Koła Pomorskiego SNM: Katarzyna Kiepiela, Janina Sikorska, Helena Dąbrowska, Marlena Glosa, Mariusz Holz i Wojciech Tomalczyk

Tekst: Janina Sikorska