wtorek, 19 września 2023

Konferencja "KRÓLOWA NAUK zawsze blisko nas" - 21 października 2023 roku



PARTNERZY:

Koło Pomorskie Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli zapraszają Nauczycieli Matematyki wszystkich poziomów nauczania na POMORSKĄ KONFERENCJĘ REGIONALNĄ dla Nauczycieli Matematyki "Królowa Nauk zawsze blisko nas".
Wykład inauguracyjny "Zastosowanie Matematyki  w MEDYCYNIE" - dr nauk medycznych Jan Henryk Spodnik - adiunkt w Zakładzie Anatomii i Neurobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Konferencja odbędzie się 21 października 2023 roku (sobota) w godzinach 10:00 - 16:15 w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni ul. Kielecka 7.


Link do formularza rejestracyjnego.    ZAPISY!!!  ZAPISY!!!  ZAPISY!!!



PROGRAM KONFERENCJI:
9:30-10:00 Rejestracja uczestników 
10:00-10:15 Otwarcie konferencji i powitanie gości oraz uczestników konferencji 

10:15-11:45 Wykład inauguracyjny: "Zastosowanie Matematyki w MEDYCYNIE" - dr nauk medycznych Jan H. Spodnik

dr Jan Henryk Spodnik - "Lekarz, doktor nauk medycznych, adiunkt w Zakładzie Anatomii i Neurobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Anatom pasjonat i neurobiolog od ponad 25. lat. Nauczyciel wielu pokoleń lekarzy. Autor i tłumacz podręczników akademickich i atlasów z zakresu anatomii i neuronauk. Autor "Mianownictwa Anatomicznego polsko-angielsko-łacińskiego" (Edra, 2022) jak i słownika mian anatomicznych "Anatomia od A do Z" w postaci aplikacji na telefony. Członek Komisji d/s Mianownictwa Anatomicznego Polskiego Towarzystwa Anatomicznego. Laureat nagrody Amicus Studentis 2022 za ponadprzeciętne zaangażowanie w życie studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz międzynarodowej nagrody „Raise the Line” w tegorocznej edycji konkursu edukacyjnego Osmosis Raise the Line Faculty Awards (w kategorii Anatomy & Physiology) organizowanego przez firmę Elsevier, obie nagrody przyznane w głosowaniach przez studentów."
dr Jan Spodnik jest AUTOREM i WSPÓŁAUTOREM licznych prac z zakresu ANATOMII i NEUROANATOMII. Współautor wiodącego polskiego podręcznika do anatomii w redakcji prof. Narkiewicza i prof. Morysia - "Anatomia człowieka" (PZWL, 2010).Opiekun Studenckiego Koła Anatomicznego oraz opiekun studentów biorących udział w ogólnopolskim konkursie anatomicznym Scapula Aurea (z licznymi sukcesami).

Sesja I 
11:45-13:00 - Wykład: "Sztuczna inteligencja" - szanse i zagrożenia- Piotr Nodzyński, Tomasz Masłowski,  SNM

Piotr Nodzyński o sobie: "Nauczyciel, egzaminator OKE w Gdańsku, doświadczenie w pracy na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Autor i współautor wielu książek do nauczania matematyki na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Wieloletni doradca metodyczny na poziomie gimnazjum i szkoły podstawowej w KP CEN w Toruniu oraz TODiDN w Toruniu. Obecnie nauczyciel w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, członek Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, członek Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Właściciel
Wydawnictwa „Aksjomat” specjalizującego się w wydawaniu książek z matematyki, a obecnie jestem już pracującym emerytem."

Tomasz Masłowski o sobie: "Nauczyciel, egzaminator OKE w Gdańsku (weryfikator Zespołu Egzaminatorów na egzaminie maturalnym). Wicedyrektor X LO im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Autor i współautor wielu książek i podręczników do nauczania matematyki na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym.
Autor artykułów w „Matematyce – czasopismo dla nauczycieli”. Organizator Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego im. prof. Stefana Banacha. Lider matematyki w unijnym projekcie „Toruńska szkoła ćwiczeń dla województwa kujawsko-pomorskiego”."

13:00-14:15 - warsztaty:
-- SP - Jakie działania nauczyciela są inwestycją w przyszłość dziecka? - Helena Lewicka, SNM 

Czego dotyczą zajęcia:
"Przypomnimy metody nauczania, ale skupimy się na metodach aktywizujących. Porozmawiamy, w jaki sposób można zachęcić ucznia do nauki i co pomaga mu w zrozumieniu i utrwaleniu materiału, co wpływa na jego rozwój i poprawę koncentracji. Zastanowimy się nad sposobami utrwalania zdobytych wiadomości i ich rozszerzaniem."

Helena Lewicka o sobie: 
"Jestem emerytowaną nauczycielką. Pracowałam w szkole podstawowej, następnie równolegle jako nauczyciel metodyk, jednocześnie jako nauczyciel akademicki (prowadziłam zajęcia ze studentami z metodyki nauczania matematyki w ZSN przy UW). Przez kilka lat byłam recenzentem MEN środków dydaktycznych do nauczania matematyki. Jestem jedyną nauczycielką matematyki w Polsce, która ukończyła roczny kurs dla pedagogów dramy zorganizowanym przez MKiS. Byłam członkiem, później przewodniczącą Wojewódzkiej Komisji Konkursu Matematycznego dla szkół podstawowych dla woj. mazowieckiego.
Jestem autorką lub współautorką pomocy dydaktycznych do matematyki, autorką różnych scenariuszy, współautorem książek metodycznych dla nauczycieli oraz autorką podręcznika dla klasy 4, zeszytów ćwiczeń, zbioru zadań, zeszytu przed klasówką oraz współautorką wszystkich materiałów do Matematyki wokół nas klas 4 – 6, scenariuszy do płyt CD z zabawami, grami do klas 4 – 6. Otrzymałam nagrodę im. Kallimacha za osiągnięcia w dziedzinie edukacji."

-- PP, SP - Matematyczne myślenie w tabliczce mnożenia - Piotr Nodzyński, Tomasz Masłowski, SNM 

Czego dotyczą zajęcia:

"W tabliczce mnożenie tkwi wiele różnych ciekawych własności. Warsztat mówi o tym, jak prowokować myślenie matematyczne na  podstawie tabliczki mnożenie i tych ukrytych w niej własności. Mówiąc  krótko  SZUKAJ - DOŚWIADCZAJ - MYŚL - OPISUJ."


14:15-14:45 - Przerwa - kawa, herbata, stoiska wydawnicze 

Sesja II - 14:45-16:00 warsztaty:
-- SP - Wykorzystanie telefonu na lekcjach matematyki - Ewa Ładna - PODN Giżycko, SNM 

Czego dotyczą zajęcia: Podczas zajęć opowiem, jak angażować uczniów do udziału w lekcji wykorzystując telefony. Będą m.in. kody QR, Blooket, Kahoot, Quizizz. Poćwiczymy również rozwiązywanie zadań na tablicy Whiteboard.fi. Uczestnicy zajęć powinni mieć ze sobą telefon z dostępem do Internetu.
 
Ewa Ładna o sobie – dyplomowany nauczyciel matematyki i informatyki w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kopernika w Giżycku, doradca metodyczny w zakresie matematyki w PORE w Giżycku, egzaminator egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego z matematyki, ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

-- PP, SP - Rozkręć lekcję, czyli jak wciągnąć uczniów w lekcje powtórzeniowe  - Marta Czyrkiewicz, SNM 

Opis warsztatów: "Zastanawiasz się jak sprawić, żeby lekcje powtórzeniowe były ekscytujące i angażujące dla uczniów? Jeśli tak, to te warsztaty są właśnie dla Ciebie! Poznasz konkretne narzędzia i strategie do zwiększenia zaangażowania uczniów na lekcjach powtórzeniowych. Pokażę, że można to zrobić z każdym tematem, nie ma znaczenia czy w szkole podstawowej, czy ponadpodstawowej. Nie tylko sprawi to, że Twoje lekcje będą bardziej wciągające, ale także pomoże Twoim uczniom uczyć się efektywniej na lekcji!"

O mnie: "Nazywam się Marta Czyrkiewicz i jestem nauczycielką matematyki, która mnie fascynuje i jest moją pasją. Prowadzę lekcje logiki i projekty matematyczne. Co roku biorę udział w kilku konferencjach australijskich i amerykańskich, z których czerpię mnóstwo inspiracji na kreatywne metody nauczania.

Tworzę matematyczne materiały edukacyjne dla nauczycieli z całego świata (USA, Australia, Włochy, Indie, Polska). Głównie skupiam się na amerykańskim stylu nauczania, czyli na grywalizacji, nauczaniu opartym na projektach, zastosowaniu matematyki w życiu codziennym, nauczaniu przez odkrywanie oraz na połączeniu matematyki ze sztuką.

Prowadzę grupę dla nauczycieli i bloga matematycznego na Facebooku i Instagramie - Inspire Math Matematyka, na którym znajdziecie wiele pomysłów na „inne” lekcje matematyki, nauczanie projektowe skupiające się na kompetencjach przyszłości i matematykę po angielsku.

Jestem ambasadorką portalu Zlotynauczyciel.pl i członkiem Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Prowadzę warsztaty i webinary dla nauczycieli oraz występuję jako prelegentka na różnych konferencjach, m. in. Krajowe i Regionalne Konferencje SNM, Konferencja EMPATYCZNA EDUKACJA, Ogólnopolska Konferencja „Grywalizacja w edukacji”.

Zajęłam II miejsce w konkursie Edukacja Jutra 2023 Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju na najlepszy scenariusz zajęć popularyzujący wiedzę z zakresu przedsiębiorczości."


-- PP, SP - Od egzaminu ósmoklasisty do matury rozszerzonej. Analiza tegorocznych egzaminów zewnętrznych. Jak przygotować do egzaminów zewnętrznych? - Piotr Nodzyński, Tomasz Masłowski, SNM 

Czego dotyczą zajęcia:

"Dokonamy prezentacji zadań z tegorocznych egzaminów zewnętrznych z ich dokładnym omówieniem. Zaprezentujemy również wyniki ze wszystkich poziomów egzaminu w roku 2023 z dokładną analizą."

Podamy również przykłady jak warto myśleć o przygotowaniu uczniów do tych wszystkich egzaminów zewnętrznych."

16:00-16:15 Zakończenie konferencji 

Komitet Organizacyjny Konferencji:
Janina Sikorska, przewodnicząca Koła Pomorskiego SNM,                     Wojciech Jankowski - dyrektor GODN w Gdyni
Marzena Paradowska - zastępca przewodniczącej Koła Pomorskiego SNM, GODN w Gdyni
Beata Wierzbicka - sekretarz Koła Pomorskiego SNM
Członkowie Zarządu Koła Po orskiego SNM:
Mirosława Sztandarska, Katarzyna Kiepiela, Marlena Glosa, Rafał Cybulski
Plakat: Marzena Paradowska
Hasło konferencji i tekst: Janina Sikorska