poniedziałek, 21 marca 2022

Święto liczby PI... - 2022.03.14

Jak co roku członkowie Koła Pomorskiego SNM w dniu 14 marca 2022 roku zorganizowali wraz z uczniami w swoich szkołach Święto Liczby PI wywołując duże zainteresowanie swoimi pomysłami. 


Zauważalne jest to m.in. na poniższych zdjęciach dotyczących Szkoły Podstawowej w Czerninie, w której uczy matematyki Mirosława Sztandarska będąca długoletnim członkiem Koła Pomorskiego SNM.


"14 marca w Zespole Szkół w Czerninie obchodziliśmy Dzień Matematyki, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Matematyka to jakiś kosmos”. Z tej okazji wraz z koleżanką Beatą Fijałkowską również nauczycielką matematyki przygotowałyśmy dla uczniów wiele atrakcji. Uczniowie w zespołach czteroosobowych rywalizowali między sobą, ucząc się przez zabawę. Jednym  z zadań było wyznaczenie liczby Pi, wykonując dzielenie obwodu koła przez jego średnicę. Niektórym udało się bardzo precyzyjnie wykonać obliczenia. Uczniowie uczestniczyli również w quizie , odpowiadając na pytania, które zawierały elementy matematyki w powiązaniu z wiedzą o kosmosie. Wszyscy mogli wysłuchać wielu ciekawostek dotyczących liczby Pi lub zapoznać się z nimi czytając informacje na przygotowanej  gazetce. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i ocenami z matematyki."

Niezależnie od powyższego Mirosława Sztandarska w miesiącu marcu podjęła aktywną działalność w nauczaniu języka polskiego dzieci ukraińskich w wieku szkolnym. Jednocześnie Mirosława jest ich codziennym tłumaczem, gdyż zna bardzo dobrze język ukraiński.

"W Zespole Szkół w Czerninie dzieci z Ukrainy pojawiły się już na początku marca. To było wyzwanie dla wszystkich pracowników naszej placówki. Każdy dbał o to, żeby nowi uczniowie dobrze czuli się w naszej szkole i gronie rówieśników. Dzięki znajomości języka angielskiego i tłumaczowi Google nasi uczniowie kontaktowali się ze swoimi nowymi kolegami i koleżankami. Od dziecka znam język ukraiński i okazało się to bardzo pomocne w tej sytuacji. Byłam obecna przy rozmowach rodziców z dyrekcją szkoły i pomagałam w komunikacji. Podjęłam się również uczenia języka polskiego uczniów z Ukrainy. Dla mnie – nauczyciela matematyki to nowe doświadczenie. Widząc zaangażowanie uczniów z Ukrainy i chęć współpracy z przyjemnością prowadzę te zajęcia. Ja wzbogacam swój język ukraiński a moi podopieczni uczą się komunikacji w języku polskim."

Również w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku, w którym uczy matematyki Marlena Glosa będąca członkiem Zarządu Koła Pomorskiego SNM, obchodzono Święto Liczby PI z bardzo licznym udziałem uczniów tej szkoły i w wyjątkowym nastroju matematycznym.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku jest zaangażowany w akcje charytatywne, które organizuje na terenie swojej szkoły, w których bierze udział społeczność szkolna. Uzyskane fundusze przeznaczone są dla uchodźców z Ukrainy mieszkających aktualnie w Malborku.
Na szczególną uwagę zasługuje również pomysł Mariusza Holza - członka Zarządu Koła Pomorskiego SNM dotyczący "Słodkiej Liczby PI" i jego realizacja ze swoimi uczniami z Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku w dniu 14 marca 2022 roku. Podkreślić należy, że całość zebranych środków ze sprzedaży ciast na kiermaszu szkolnym, wykonanych przez uczniów została przekazana na POMOC UKRAINIEMirosławo, Marleno i Mariuszu - Gratulujemy Wam i Dziękujemy w imieniu Członków Koła Pomorskiego SNM. Jesteśmy z Wami!

W imieniu Zarządu Koła Pomorskiego SNM:
KATARZYNA Kiepiela, JANINA Sikorska,
HELENA Dąbrowska, WOJTEK Tomalczyk 

autor tekstu: Janina Sikorska
Grafika: zdjęcia pochodzą ze stron szkół lub są własnością opisywanych nauczycieli, kwiaty, żonkile