Wakacje to czas na wspomnienia!
11 maja 2020 roku to rozpoczynający się 30 rok działalności Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Natomiast w dniach 7-10 lutego 2020 roku odbyła się XXIX Krajowa Konferencja SNM w Toruniu - miejscu urodzenia Mikołaja Kopernika.
Uczestniczącym w konferencji nauczycielom matematyki po wykładach i warsztatach umożliwiono zapoznanie się ze szczegółową historią zabytkową Torunia podczas zwiedzania miasta na zorganizowanych wycieczkach. Należy więc podziękować wszystkim współpracującym z Komitetem Organizacyjnym i Koordynatorem XXIX KK SNM za atrakcyjne zorganizowanie konferencji.
Na pewno XXIX KK SNM w Toruniu będzie kolejnym niezapomnianym faktem w działalności SNM. Dla przypomnienia to 4 grudnia 1997 roku podczas plenarnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Neapolu, Zespół Staromiejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Temat XXIX KK SNM "MATEMATYCZNY WSZECHŚWIAT" zainteresował ponad 700 nauczycieli matematyki, którzy przyjechali do Torunia z Polski i zza granicy, aby uczestniczyć w konferencji.
Lokalny Komitet organizacyjny: Alicja Makowska i Małgorzata Hałaburda - Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu oraz Maria Breza Guściora i Beata Piątkowska - Szkoła Podstawowa nr 24 w Toruniu.
Komitet Organizacyjny: Adam Makowski - Prezes SNM, koordynator XXIX KK SNM, Joanna Świercz - rzecznik prasowy konferencji i koordynator XXIX KK SNM, Alina Przychoda - Wiceprezes SNM, Zofia Majerska - sekretarz SNM, Irena Ołtuszyk - członek Komisji Rewizyjnej SNM.
Podkreślenia wymagają też zajęcia warsztatów prowadzone dla uczczenia pomięci Davida Caina honorowego członka SNM, angielskiego nauczyciela matematyki, który uczył matematyki w Polsce. Jego pasja matematyczna towarzysząca mu podczas prowadzenia zajęć jest i będzie zapamiętana przez członków SNM. Prowadzący warsztaty reprezentowali Grupę Roboczą Warsztat Otwarty m.in. Dorota Kraska, Agata Hoffmann, Aleksandra Gębura, Joanna Stasch, Katarzyna Burnicka i Jan Baranowski. Również Tomasz Masłowski i Piotr Nodzyński przygotowali wykład na temat wspomnień dotyczących Davida Caina.
Niezależnie od powyższych zajęć wyżej wymienieni prowadzili też inne warsztaty cieszące się jak co roku dużym zainteresowaniem. Między innymi Grupa Robocza Warsztat Otwarty prowadzi atrakcyjne zajęcia w Pracowni Całodobowej na corocznych KK SNM.
I tym razem warsztaty m.in. Janka Baranowskiego "NITKI: od liczb do geometrii i od geometrii do liczb... rękodzieło" oraz Kasi Burnickiej "TORUŃSKIE MASWERKI - pierwsze spojrzenie" i "MATEMATYKA KOPERNIKA" stały się dla nauczycieli pasjonatów zachętą do pracy w Pracowni Całodobowej Grupy Roboczej Warsztat Otwarty. Wśród wielu innych ciekawych warsztatów zasługujących na szczególną uwagę to, na pewno warsztat "Matematyka po angielsku...no problem" prowadzony przez Magdalenę M. Musielak z Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość z Gdańska. Warsztaty wywołały duże zainteresowanie nie tylko wśród nauczycieli, którzy zamierzają podjąć nauczanie matematyki w języku angielskim. W warsztatach udział wzięli również nauczyciele z doświadczeniem w tym zakresie. Wszyscy aktywnie w trakcie warsztatów pod kierunkiem prowadzącej rozwiązywali zadania matematyczne mówiąc po angielsku. Analizując gry i zabawy matematyczne omawiali występujące w nich trudności przy ich rozwiązywaniu w języku angielskim. Niezwykłe doświadczenie Magdaleny M. Musielak w temacie, 6 lat pracy na uczelni w Stanach Zjednoczonych i przyjazna atmosfera podczas prowadzonych warsztatów, wywołała coraz większe zainteresowanie tematem zajęć. Po zakończeniu warsztatów nauczyciele wystąpili z propozycją do prowadzącej o powtórzenie warsztatów na Jubileuszowej XXX-ej KK SNM w 2021 roku.
Również wykład "Ciekawe lekcje Matematyki w szkole średniej" Marzeny i Tomasza Wierzchowskich z Węgorzewa spotkał się z dużym zainteresowaniem. Prowadzący wykład przedstawili szereg sposobów rozwiązań zadań z wykorzystaniem zasobów internetu, wykazując jednocześnie m.in. metody na uatrakcyjnienie lekcji matematyki. Należy także przypomnieć że, Tomasz Wierzchowski jest organizatorem Matury z Matematyki w RMF FM.
Duże zainteresowanie wywołały też zajęcia "MATEMATYKA CODZIENNOŚCI Z SOROBANEM" prowadzone przez Karola Sieńkowskiego, certyfikowanego nauczyciela Japońskiego Związku Sorobanu, autora M.in. książki "Matematyka Codzienności".
Natomiast nauczyciele będący na wykładzie Eleny Gryńko "Główne kierunki pracy Katedry Metodyki Nauczania Matematyki i Fizyki w Państwowym Uniwersytecie im. A. Puszkina w Brześciu z nauczycielami i uczniami" mogli zapoznać się z zakresem współpracy pomiędzy szkołami i uczelniami na Białorusi i w Polsce dotyczącym m.in. prowadzenia prac naukowo-badawczych i ich realizacji "Wczesna nauka programowania dla dzieci", Szkoła Młodego Matematyka.
Uczestniczący w konferencji nauczyciele matematyki mieli możliwość także zapoznać się z warsztatami dotyczącymi tworzenia programów w Scratchu 3.0, które prowadził Michał Demski oraz z warsztatami "Praca metodą STREAM - jak matematyka z informatyką się przenikają" Doroty Czech-Czerniak. Oboje prowadzący reprezentują Centrum Mistrzostwa Informatycznego.
Do tematów zajęć warsztatowych, którymi byli zainteresowani uczestnicy konferencji na pewno zaliczyć należy m.in.: "Sudoku na sferze, czyli związek pomiędzy elementarną arytmetyką i geometrią sferyczną" Istvana Lenarta, "WIRTUALNA KLASA. Nadszedł wreszcie czas? " Michała Szymczaka CKU TODMiON, "EUKLIDESA teoria proporcji w nowej odsłonie" Piotra Błaszczyka i Anny Petiurenko z Uniwersytetu Pedagogicznego, "NeoTrieVr - nowe oblicze geometrii w wirtualnej rzeczywistości" Grażyny Morga, "Cyfryzacja i sztuczna inteligencja, a edukacja przyszłości" Grażyna Szabłowicz-Zawadzka z Kujawsko-Pomorskiego CEN w Toruniu, oraz "Nauka programowania i robotyki z wykorzystaniem robotów Codey Rocky" Sylwestra Zasońskiego, "Kosmiczne podróże" - Krzysztofa Rochowicza Kujawsko-Pomorskie CEN w Toruniu, "Ku samodzielności. Pierwsze kroki absolwenta w nowym liceum" - Alina Przychoda, Małgorzata Zbinkowska,
"Jak rozwijać wyobraźnię geometryczną uczniów - GWO: Marzena Grochowalska, Margareta Orzechowska (kl. 4-8), "Aktywnie na ścieżkach matematyki w klasie 4-tej" - WSiP: Helena Lewicka, "Ciekawe pomysły na lekcję matematyki przydatne w realizacji podstawy programowej" - Robert Baca, "Podręcznik to nie wszystko" - gry, multimedia, plansze edukacyjne... na lekcjach matematyki - Adam Makowski, "OR, XOR, AND, NOT i komputery" - Paweł Perekietka, "MATMA inaczej - kodowanie na lekcjach matematyki" Joanna Świercz, "Rozwój kompetencji matematycznych" - Marek Legutko. "Matematyczni detektywi" - Piotr Piskorski, Barbara Dubiecka-Kruk.
Przypomnieć też należy, że Nauczyciele Matematyki mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach warsztatowych i wykładach dotyczących między innymi: "Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych na lekcjach matematyki" CKU TODMIDN: Aleksandra Płec, "Dyskalkulia, dysleksja - praktyczne metody pracy z uczniem" - wykład: Dorota Kochańska, "Dostosowywanie wymagań edukacyjnych, form i metod pracy z uczniami posiadającymi opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, wspomaganie nauczycieli" CKU TODMIDN: Magdalena Misiąg-Korwiel, "Bezpieczeństwo uczniów w szkole - odpowiedzialność prawna nauczycieli" CKU TODMIDN: Katarzyna Leśniak, "Odpowiedzialność prawna nauczycieli" - Sławomir Zebrowski Kujawsko-Pomorskie CEN w Toruniu.
Wspominając XXIX KK SNM nie można pominąć wspaniałego Koncertu w wykonaniu Nauczycieli z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu, który miał miejsce po południu w pierwszym dniu konferencji. W tym miejscu należy przypomnieć, że program zajęć warsztatowych dla nauczycieli uwzględnił też temat: "Od monochordu do keyboardu, czyli skąd się wzięła muzyka" GWO, Marek Pisarski. Zajęcia przypominają m.in. historię utworów muzycznych od czasów prehistorycznych do współczesnych odpowiadając na pytanie: "Co wspólnego mają z edukacją matematyczną" na przykładzie m.in. Pitagorasa, Jana Sebastiana Bacha i Paula McCartney'a.
Jeżeli wspominamy naszą XXIX KK SNM, to nie można pominąć wykładu Anny Walc i Anety Machnickiej "Fractus". Wykład ten nie tylko wykazał m.in., że geometria fraktali jest geometrią przyrody i że zajmuje się nią coraz więcej specjalistów różnych nauk, ale wywołał kolejne wspomnienia związane ze 100-leciem PTM. Ponieważ Koło Pomorskie w celu uczczenia 100-lecia PTM było współorganizatorem "Fraktala w Przedszkolu" z udziałem wyłącznie 4 i 5 letnich dzieci, to ma w związku z tym wydarzeniem wyjątkowe wspomnienia. Należy więc jeszcze raz podziękować Pani Dyrektor Przedszkola nr 59 w Gdańsku mgr Katarzynie Kosińskiej za współpracę w przyjaznej atmosferze przy realizacji "Fraktala w Przedszkolu".
Wracając do wspomnień dotyczących programu XXIX KK SNM to należą się przede wszystkim podziękowania dr hab. Joannie Mytnik i dr Wojciechowi Glac z Uniwersytetu Gdańskiego za bardzo interesujący wykład inauguracyjny "Gamifikacja w edukacji, czyli jak sprawić, by uczniowie uczenie się matematyki traktowali jak fascynującą przygodę"
oraz za również interesujące wykłady:
- dr hab. Małgorzacie Makiewicz prof. US
- dr Zdzisławowi Pogoda z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego "Szkoła Ateńska, a Polskie Towarzystwo Matematyczne".
Podsumowując Toruńskie wspomnienia jesteśmy przekonani, że zabytkowy Toruń z prężnym ośrodkiem akademickim pozostanie na długo w pamięci uczestniczącym nauczycielom matematyki w XXIX KK SNM. Dziękujemy też za zorganizowanie atrakcyjnych wycieczek w czasie wolnym od zajęć, które niewątpliwie sprzyjały popularyzacji matematyki w historycznym klimacie 4-dniowej konferencji w mieście Mikołaja Kopernika.
Natomiast od wielu uczestników XXIX KK SNM po jej zakończeniu można było usłyszeć:
"Do zobaczenia na wakacjach w Toruniu!".
Tekst: Janina Sikorska
W imieniu członków Koła Pomorskiego SNM - Zarząd:
Katarzyna Kiepiela, Janina Sikorska, Helena Dąbrowska, Marlena Glosa,
Wojciech Tomalczyk, Mariusz Holz