poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Konferencja Kwidzyn - 20 kwietnia 2018 roku

Witamy kolejne miasto w województwie pomorskim - KWIDZYN
Nie minęły 2 miesiące od powitania Marzeny z Kwidzyna i już 20 kwietnia spotkaliśmy się w licznym gronie z nauczycielami i ich uczniami ze SZKÓŁ KWIDZYNSKICH na KONFERENCJI "Od przedszkola do matury z matematyką". Miejscem spotkania była AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI PEDAGOGICZNYCH". WYKŁAD INAUGURACYJNY "Paradoksy matematyczne" przedstawił prof. ANTONI AUGUSTYNOWICZ Z UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO natomiast warsztaty "SZTUCZKI W ZADANIACH MATURALNYCH" poprowadzili Marzena i Tomasz Wierzchowscy, doświadczeni nauczyciele z Węgorzewa - członkowie Koła Pomorskiego SNM.
Z przyjemnością i satysfakcją zawodową słuchaliśmy dyskusji uczniów na przerwie po wykładzie profesora Augustynowicza. Jak jeden uczeń drugiemu przypomniał z książką w ręku cytat: "Czy zapamiętałeś? Twierdzenia są różnorakie, więc niektóre pozornie są sprzeczne z powszechnie przyjętymi sądami. Tym niemniej są prawdziwe i nazywamy je paradoksami". Natomiast inny uczeń dodaje: cyt. "Inne tylko pozornie wydają się prawdziwe, w rzeczywistości są zaś fałszywe i nazywamy je sofizmatami". Następnie przeszli do omawiania przykładów paradoksów matematycznych z jakimi zapoznali się na wykładzie.
Poza interesującymi wykładami i warsztatami uczestnicy  konferencji zapamiętają też szczególnie miłe powitanie po wykładzie profesora Antoniego Augustynowicza przez Sylwię i Rafała będących jego byłymi studentami i aktualnie nauczycielami matematyki.
Warsztaty poprowadzone przez doświadczonych nauczycieli Marzenkę i Tomka Wierzchowskich z Węgorzewa również cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Temat "Sztuczki w zadaniach maturalnych" na pewno przyczynią się do zwiększenia aktywności uczniów podczas stosowania różnych sposobów rozwiązywania zadań. 
Dziękujemy koordynatorowi konferencji Pani MARZENIE BURCZYŃSKIEJ I ZESPOŁOWI ORGANIZACYJNEMU: Pani DANUCIE WORONOWICZ - członkowi Zarządu Powiatu Kwidzynskiego, Pani KAROLINIE KLIKAR nauczyciel matematyki Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kwidzynie oraz Pani MARII BOTWICZ - Dyrektor Akademii Umiejętności Pedagogicznych w Kwidzynie ZA WSPÓŁPRACĘ z Kołem Pomorskim SNM przy organizacji konferencji - uczestniczące w KONFERENCJI REPREZENTUJĄCE ZARZĄD KOŁA POMORSKIEGO SNM: K. Kiepiela, H. Dąbrowska i J. Sikorska.

Autor tekstu: Janina Sikorska

Foto: zdjęcia Kwidzyna -Internet, zdjęcia z konferencji -  Marzena Burczyńska, Katarzyna Kiepiela